• 0212 234 5958
  • 0532 234 5504
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

ROBOTİK RADİKAL NEFREKTOMİ AMELİYATI

Radikal nefrektomi; böbrek tümörünün böbrek, böbrek etrafı çevre dokusu ve gereklilik durumunda böbreküstü bezlerinide kapsayacak şekilde çıkartılmasıdır. Günümüzde böbrek tümörlerinin tedavisinde altın standart yöntem olarak kabul edilmektedir.

Böbrek Tümörü

 

Onkolojik açıdan karşılaştırıldığında, Laparoskopik ve Robotik radikal nefrektomi yöntemlerinde açık radikal nefrektomi göre benzer başarı sonuçları alınmaktadır.

Açık Radikal Nefrektomi Ameliyatının DezavantajlarıBöbrek tümörü tedavisinde ilk tanımlanan açık radikal nefrektomi yönetimin önemli dezavantaları mevcuttur. Bu dezavantajlar; kanama miktarının fazla olması, geniş bir cilt açıklığından (10-15 cm) ameliyatın gerçekleştirilmesi ve buna bağlı yara yerine bağlı şiddetli ağrı, ameliyat sonrası yara yerinde fıtık gelişmesi, uzamış iyileşme süresi olarak görülmektedir.

Böbrek tümörlerinde altın standart yöntem olan radikal nefrektomi günümüzde birçok merkezde laparoskopik ve robotik yöntemler ile gerçekleştirilmektedir. Açık cerrahiye göre çok daha fazla oranlarda uygulanmaktadır.

Laparoskopik ve robotik radikal nefrektomi yöntemleri vücutta açılan 1-2 cm’lik deliklere yerleştirilen özel aletler yardımı ile gerçekleştirilmektedir.

Radikal Nefrektomi - Böbrek Kanseri Ameliyatı

 

 

 


Randevu & İletişim: 0532 234 5504 - 0212 234 5958
Harbiye Mahallesi, Maçka Caddesi, Bahriye Apt. No:13 D: 3
Şişli / İSTANBUL